តើកម្ពុជា គួរដល់ពេលគិតគូរលើបច្ចេកទេសសាងសង់អគារដើម្បីទប់ទល់នឹងគ្រោះរញ្ជួយដីហើយមែនទេ?
គ្រោះរញ្ជួយដីជាប្រវត្តិសាស្រ្តនៅក្នុងប្រទេសថៃ និងប្រទេសមីយ៉ាន់ម៉ា បានធ្វើឱ្យសំណង់អគារខ្ពស់មួយចំនួនដួលរលំ និងបង្កគ្រោះថ្នាក់បណ្ដាលឱ្យមានអ្នកស្លាប់ និងរបួសជាច្រើននាក់។ ជាក់ស្ដែងនៅផ្នែកខ្លះក្នុងប្រទេសកម្ពុជា ក៏មានការរង្គើដោយសារឥទ្ធិពលនៃគ្រោះធម្មជាតិ នេះដែរ ប៉ុន្តែពុំធ្វើឱ្យប៉ះពាល់ដល់សំណង់អគារណាមួយគួរឱ្យកត់សម្គាល់ឡើយ ហើយក៏មិនមានអ្នករងគ្រោះថ្នាក់នោះដែរ។ តើកម្ពុជា គួរដល់ពេលគិតគូរលើបទដ្ឋានបច្ចេកទេសសាងសង់អគារដើម្បីត្រៀមទប់ទល់នឹងគ្រោះរញ្ជូយដីហើយមែនទេ?
លោក ស៊ា ឆៃលីន អនុប្រធានសមាគមអ្នកវាយតម្លៃ និងភ្នាក់ងារអចលនវត្ថុកម្ពុជា យល់ឃើញថា តាមរយៈបទពិសោធន៍គ្រោះរញ្ជួយដី ដែលបានកើតឡើងនៅប្រទេសជិតខាងបណ្តាលឱ្យមានការដួលរលំអគារ វាជាពេលវេលាដែលកម្ពុជា គួរគិតគូលើបច្ចេកទេសក្នុងការសាងសង់ឱ្យបានកម្រិតខ្ពស់ដើម្បីទប់ស្កាត់ហានិភ័យនាថ្ងៃអនាគត។ ​តាមរយៈហេតុការណ៍ដ៏រន្ធត់នេះ អ្នកជំនាញរូបនេះជឿជាក់ថា ក្រសួងស្ថាប័នពាក់ព័ន្ធអាចនឹងដាក់ចេញគោលការណ៍ក្នុងការសាងសង់នៅពេលណាមួយនាពេលខាងមុខ។ បើតាមលោក ស៊ា ឆៃលីន បច្ចុប្បន្នមានអគារ និងស្ពានមួយចំនួននៅកម្ពុជា ត្រូវបានសាងសង់ឡើងតាមបទដ្ឋានបច្ចេកទេសដែលកាត់បន្ថយហានិភ័យបាក់ស្រុតពីគ្រោះធម្មជាតិ។
​ជាមួយគ្នានេះ លោក យង់ គិមអេង ប្រធានមជ្ឈមណ្ឌលប្រជាពលរដ្ឋដើម្បីអភិវឌ្ឍន៍ និងសន្តិភាព យល់ឃើញថា កម្ពុជាល្មមដល់ពេលគួរសិក្សាបច្ចេកទេសក្នុងការសាងសង់អគារពីបណ្ដាប្រទេសនានា ដែលធ្លាប់កើតមានគ្រោះរញ្ជួយដី ដើម្បីធ្វើយ៉ាងទប់ស្កាត់ហានិភ័យដែលអាចកើតមានឡើងពីគ្រោះធ្មជាតិ នៅថ្ងៃអនាគត។ ជាក់ស្ដែងការកើតមានគ្រោះរញ្ជួយដីនៅប្រទេសជិតខាងកម្ពុជា គឺជាបទពិសោធន៍មួយទាមទារឱ្យមានការគិតគូរ និងត្រូវបំពេញចន្លោះប្រហោងបន្ថែមទៀតលើការសាងសង់អគារ។
​ដោយឡែក លោក ប៉ូ អ៊ាវគង់ នាយកប្រតិបត្តិ និងជាស្ថាបនិកក្រុមហ៊ុន អ៊ែតវ៉ានស៍ រៀលអ៊ីស្ទេត យល់ឃើញថា តាមរយៈបទពិសោធន៍ដែលកើតមានលើប្រទេសជិតខាង ទាមទារឱ្យការសាងសង់អគារខ្ពស់ៗនៅកម្ពុជា គួរប្រើប្រាស់បច្ចេកក្នុងការសាងសង់ឱ្យបានខ្ពស់ ដើម្បីធ្វើយ៉ាងណាកាត់បន្ថយហានិភ័យនានា។ បើតាមអ្នកជំនាញរូបនេះ ការសាងសង់អគារនៅកម្ពុជា នាពេលកន្លងមកនេះ មានបំពាក់ត្រឹមឧបករណ៍ពន្លត់អគ្គិភ័យតែប៉ុណ្ណោះ៕